Hoş geldiniz, Ziyaretçi
Lütfen Giriş yada Kayıt.    Kayıp Parola?

Her Şey Eskiden mi Güzeldi
(1 inceleyen) (1) Ziyaretçi
Alta gitSayfa: 1
BAŞLIK: Her Şey Eskiden mi Güzeldi
Her Şey Eskiden mi Güzeldi 7 Yıl, 11 Ay önce Karma: 0
Her şey eskiden mi güzeldi ?

Eski Ramazanlar nerde ? Ah o eski Bayramların tadı yok !
Yaşlı insanların en çok kullandıkları gençlerin ise en çok duydukları cümleler bunlar.
Eskiden ramazalar daha neşeli geçermiş yani söylenilenlere göre. Büyük şehirlerde sinemalara gitmeler akşam iftardan sonra oynanan oyunlar en güzeli de Hacıvat-Karagöz oyunları.

Artık bilgisayar oyunlarından çocuklar Hacıvat-Karagözü mü tanırlar. Şimdilerde pek her şeyin tadı yokmuş gibi geliyor insanlarımıza. Bayramların bile…
Demek ki suçlu birisi var ki herkes mutsuz yaşadığı hayatından. Eski yılları özlüyor demek ki.
Suçlu eşittir Teknoloji yapalım o zaman. Nasılsa kendini savunamaz konuşamazda teknoloji. Bütün suçu onun üzerine atalım gitsin.

Peki ya insanlar? İnsanların hiç mi suçu yok? Eski Ramazanlar güzeldi diye düşünen insanlar o eski ile şimdi ki yeni arasında ki şeyleri aynen yapıyorlar mı çok merak ediyorum. Yoksa her yıl biraz daha değerlerimizi kaybederek mi yaşıyoruz.

Hiçbir şeyinizi kaybetmeden bir Ramazan Ayı geçirmenizi diliyorum.

Geçenlerde okuduğum bir Oruç hikayesini sizlerle paylaşmak istiyorum. Çok anlamlı bir hikaye sizlerde beğenirsiniz umarım.

Hazreti Hasan ve Hüseyin (r. anhüma) hastalanmışlardı. Hazreti Ali ve Fatıma validemiz, çocuklarının iyileşmesi halinde üç gün oruç tutmayı adadılar. Çok geçmedi hastalar şifaya kavuştu, baba ve anne de oruçlarına başladılar.

Birinci gün sahura kalkıp niyet ettiler ve akşama arpa ekmeğinden iftarlıklarını hazırladılar. Akşam oldu, tam iftar edecekleri sırada, bir fakir gelip: Allah için bana bir yiyecek verin. Açım, dedi. Onlar yemeye hazırlandıkları yemeklerini, hiç başlamadan tamamını o fakire verdiler. Tabii bu durumda gece yiyecekleri bir şey bile kalmamıştı. Akşam bir şey yemedikleri gibi, sahura da kalkmadan oruçlarına devam ettiler. Sabahtan akşama kadar iftarlık bir şeyler hazırlamışlar ve iftara hazırlanıyorlardı. Bu sefer de bir yetim gelip: Şey'en lillah - Allah için bir şey, dedi. Onlar yine ağızlarına almadan önündekilerinin tamamını yetime verip, su ile iftar ettiler.

İftarsiz, sahursuz, oruçlarına devam ediyorlardı. Üçüncü günün akşamı olup yine iftara hazırlandıkları bir sırada, bu sefer de bir esir geldi. O da aç olduğunu söyleyip onlardan bir miktar yiyecek istedi. Hazreti Ali ve Fatıma validemiz, yiyeceklerinden bir lokma bile almadan tamamını saile verip gönderdiler. İftarlarını yine su ile yapmışlardı ama, oruçları da bitmişti artık.

Onların bu hali, yani yokluk içinde cömert olmaları Cenab-ı Allah'ın çok hoşuna gitti. Haklarında ayet inzal ederek, Hak Teâlâ onlardan razı olduğunu bildirdi.

Hayatı eskisinden daha güzel yapabiliriz yeter ki buna inanalım

Yazan : İsmail UYAR
GENC_BOZKIRLI
Forum Yöneticisi
Gönderiler: 242
graph
Sitede Değil Kullanıcı bilgilerini görmek için tıklayın
Cinsiyet: Bay BOZKIR.COM genc_bozkirli@hotmail.com Konum: Bozkir.Com
Son Düzenleme: 22/08/2009 18:12 Düzenleyen GENC_BOZKIRLI.
Sadece Kayıtlı kullanıcılar yazı yazabilir.
BOZKIR'da Doğmakla BOZKIRLI OLUNMAZ !

ismail@bozkir.com

Cvp:Her Şey Eskiden mi Güzeldi 7 Yıl, 11 Ay önce Karma: 0
her zamanın her yaşın farklı bir güzelliği var sonuçta ama eskinin yerini hiç bir şey tutmazz
mehmet yatar
Usta Bozkırlı
Gönderiler: 76
graphgraph
Sitede Değil Kullanıcı bilgilerini görmek için tıklayın
Sadece Kayıtlı kullanıcılar yazı yazabilir.

Üste gitSayfa: 1
Yetkililer: GENC_BOZKIRLI