Hoş geldiniz, Ziyaretçi
Lütfen Giriş yada Kayıt.    Kayıp Parola?

Yelbeği içme suyu çalışmaları
(1 inceleyen) (1) Ziyaretçi
Alta gitSayfa: 1
BAŞLIK: Yelbeği içme suyu çalışmaları
#1091
Yelbeği içme suyu çalışmaları 7 Yıl, 9 Ay önce Karma: 0
Yelbeği köyü susuzluğunu kırıyor.Devletin yanlış yerlerde yanlış çalışmaları bir sonuç vermediğinden,köylü kendi derdine kendi çaresini yine bildik yöntemle çözmek üzeredir.
Nedir bu bildik yöntem : birlik beraberlik yardımlaşma imece
Muhtar Ömer çelik ve ekibi ilk iş olarak su işine el atmışlar olup Bursa-İst.ve Konyda bulunan yardımsever köylülerimiz ve tanıdık eş dost gezilerek proje anlatılımış gerekli maddi destek köy hanelerininde katkısıyla sağlanmıştır.
Devletin bir kaç yıldır yaptığı sondaj çalışmaları bilindiği üzere sonuç vermemişti 200 metre derinliğe inilmesine rağmen su bulunamamıştı.Yüzeyde 6-7 metrede yapılan kepçlerle kazı çalışmaları sonuç vermiş.Su şu an itibariyle kafi gelecek kadar bulunmuştur.Buda yıllardır yaz aylarında çeşmesinden su akmayan köy halkına ayrı bir heyacan getirmiş çalışma,yardımlaşma,azim ve kararlılıklarını bir kat daha artırmıştır.

SU HAYATTIR

Zamanın birinde bir hükümdar varmış, zenginliği tüm dünyaca bilinirmiş. Hükümdar her gittiği yere hazinesinin bir bölümünü götürür ve bunları sergilemekten büyük onur duyarmış.
Hükümdarın yasamda en çok güvendiği, tek akıl hocası bir bilge kişiymiş. Günlerden bir gün bu bilge kişiyle otururken hükümdar şöyle bir soru sormuş:
-Sen ki göğün gizemine ermiş, bilime yön vermiş bir adamsın. İnsanlar, ister hükümdar denli güçlü, ister savaşçılar denli onurlu olsun ayağına kapanır ağzından çıkacak bir sözü beklerler. Şimdi senin gibi bilge bir adamın fikrini merak etmekteyim, benim hükümdarlığım ve servetim hakkında ne düşünüyorsun?
Bilge bu soru karşısında hükümdarın gözlerine bakarak şu sözleri söylemiş:
-Diyelim ki hükümdarım, kızgın ve uçsuz bir çöldesiniz. Ölmemek için, size uzatacağım bir bardak suya servetinizin yarısını verir miydiniz?
-Verirdim tabii.
-Zaman geçti diyelim susuzluğunuz arttı, size uzatacağım bir sonraki bardağa servetinizin öteki yarısını da verir miydiniz?
Hükümdar biraz düşünür ve ardından:
-Ölmemek için evet, der.
Bunun üzerine bilge kişi gülerek şu sözleri söyler:
-Madem öyle, o zaman övünmeyin fazlaca. Çünkü haşmetlim sizin servetiniz yalnızca iki
bardak sudur.
alıntıdır.

Çalışma resimlerini aşağıdaki linkte görebirsiniz

www.goker.tr.com.tr
yelbegili
Yeni Bozkırlı
Gönderiler: 2
graphgraph
Sitede Değil Kullanıcı bilgilerini görmek için tıklayın
Son Düzenleme: 27/09/2009 14:02 Düzenleyen yelbegili.
Sadece Kayıtlı kullanıcılar yazı yazabilir.
 
Üste gitSayfa: 1
Yetkililer: GENC_BOZKIRLI