Hoş geldiniz, Ziyaretçi
Lütfen Giriş yada Kayıt.    Kayıp Parola?

Kürt sorunu" ne demektir?
(1 inceleyen) (1) Ziyaretçi
Alta gitSayfa: 1
BAŞLIK: Kürt sorunu" ne demektir?
#1017
Kürt sorunu" ne demektir? 7 Yıl, 11 Ay önce Karma: 0
Kürt sorunu" ne demektir?


Ülkemizde geçerli hukuk düzenine göre, Türkiye Cumhuriyeti Devleti’ne “vatandaşlık” bağı olan herkes “eşit” tir ve hiçbir toplumsal gruba ya da kişiye ayrıcalık ve üstünlük tanınamaz. Bu durum, Anayasamızda da açıkça hükme bağlanmıştır. Anayasa hükümleri ise, tüm devlet kurumlarını ve kişileri bağlar.

Şimdi, eğer kalkıp da bir etnik gruba, o etnik gruptan olmayan vatandaşlara tanınmamış birtakım ayrıcalıklar ve başka haklar tanırsanız, Anayasa’yı açıkça çiğnemiş olursunuz.

PKK ve onun siyasal uzantısı olan DTP’nin ve onların Amerikalı ve Avrupalı işbirlikçilerinin dayatmaları sonucunda gelinen nokta işte tam anlamıyla budur!
Bu içine sürüklendiğimiz acınası durumun yalnızca bir bölümü.
Öte yandan, cumhurbaşkanı, başbakan ve kimi kişilerin dillerinden düşürmedikleri “Kürt sorunu” sözü de, son kerte tehlikeli, bölücü bir sözdür. Nedenlerine gelince:

(1) Ülkemizde belirli sayıda Kürt kökenli vatandaşımız vardır. Bunların büyük bir bölümünün Türk, Çerkes, Rum, Ermeni, Yahudi v.b. kökenden gelen vatandaşlarla hiçbir sorunları yoktur. İç içe ve dostça yaşamaktadırlar. “Kürt sorunu” denildiğinde, bir yandan tüm Kürt kökenli vatandaşlarla öteki etnik kökenli vatandaşlar arasında ve bir yandan da tüm Kürt kökenlilerin devletle aralarında sorun var demektir. Böyle bir yaklaşım, yaşayan gerçekleri yok saymaktan da öte, devleti yönetenler ve yandaş basın tarafından vatandaşlar arasında sorun yaşanmasına davetiye çıkarmaktan başka bir şey değildir.

(2) Sorun, yurt dışından kışkırtılan, desteklenen ve bir terör örgütünden başka bir şey olmayan PKK ve siyasal uzantılarının bölücü söylem ve eylemlerinden kaynaklanmaktadır. Bu söylem ve eylemler “Kürt sorunu” olarak adlandırılırsa, bütün Kürt kökenli vatandaşların bu terörün içinde oldukları ya da en azından destekledikleri sonucu ortaya çıkar ki; bu, açık bir haksızlıktan da öte düpedüz bir saçmalıktır. Dahası, bu terör örgütünü gerçekte olduğundan çok daha büyük ve güçlü olarak göstermektir. Bundan daha iyi bir biçimde PKK propagandası yapılamaz.

(3) Son yerel seçim sonuçlarına bakılarak ve DPT’nin de Doğu ve Güney Doğu Anadolu’da Kürt kökenli vatandaşlarımızı temsil ettiği varsayılarak bundan DPT çıkarına bir takım sonuçlara ulaşmak temelli bir yanlışlıktır. Çünkü:

a) Bu bölgelerde feodal ya da yarı-feodal yapı hâlâ sürmektedir. Bu yapıda, seçim sonuçları bireylerin özgür istençlerini değil, ağaların, aşiret reislerinin, şeyhlerin buyruklarını yansıtır. Biraz mürekkep yalamış olan herkes bunu bilir.

b) Bölgenin geri kalmış olduğu doğrudur. Ancak, ağalar, aşiret reisleri, şeyhler ortadan kaldırılmadıkça ve kapsamlı bir toprak reformu yapılmadıkça geri kalmışlığın aşılamayacağı da bilimsel bir gerçektir. Unutulmamalı ki, DPT’nin en önde gelen kişisi Ahmet Türk, bölgenin büyük toprak ağalarındandır. Demek ki, sorun, Kürt sorunu değil, Ahmet Türk gibilerin ortaya çıkardığı sorundur.

c) Kaldı ki, bu bölgede yalnız Kürt kökenliler değil, başta Türkler olmak üzere başka etnik kökenden insanlar da yaşamaktadır.

d) Bölgenin bu özelliğinin ortadan kaldırılması sosyo-ekonomik önlemlere bağlıdır. Ne ki, terörün sözünü geçirdiği yerde bu önlemler alınamaz.

O halde, yapılması gereken ilk iş, çözümü başka yerde aramak değil, fakat terörün kökünü kazımaktır.

4) Fakat “çözüm” PKK ile, onun uzantısı DPT ile, hele hele Abdullah Öcalan ile, dahası Barzani ve Talabani gibi kişilerle görüşülerek aranmaya kalkışılırsa:

a) Bu, açıktan açığa suç işlemiş olanlarla anlaşmaya çalışmak, bu nedenle de devletimizin anayasasını ve yasalarını yok saymak demektir.

b) ABD ve AB dayatmaları karşısında devletimizin egemenliğinden vaz geçmek demektir.

c) Terör karşısında yenilgiyi kabul etmek demektir.

d) Binlerce vatan evladının boşuna şehit olmuş olmaları demektir.

e) Türkiye’nin toprak bütünlüğüne indirilen en ölümcül darbe demektir.

f) İktidarın Türk ve diğer kökenli vatandaşlarının haklarını korumayı bir yana bırakması demektir.

Sonuç olarak, Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin “devlet” olmaktan çıkması demektir.
DAYI
Tam Bozkırlı
Gönderiler: 146
graphgraph
Sitede Değil Kullanıcı bilgilerini görmek için tıklayın
Sadece Kayıtlı kullanıcılar yazı yazabilir.
 
#1029
Cvp:Kürt sorunu" ne demektir? 7 Yıl, 11 Ay önce Karma: 0
Kürt sorunu demek ;bu ülkeyi bölmek mevcut rejimi bozmak için gelen başımızdaki adamların oy toplamak, gündemi değiştirerek kendi emellierine daha rahat ulaşabilcekleri zemini hazırlamak için ortaya attıkları ancak sadece adı olan içeriği olmayan bir dosyadır!!!
:
bnce böyle bir şey
pkk ile anlaşmaya girecek kadar düşmedi bu devlet daha!!!!
mehmet yatar
Usta Bozkırlı
Gönderiler: 76
graphgraph
Sitede Değil Kullanıcı bilgilerini görmek için tıklayın
Sadece Kayıtlı kullanıcılar yazı yazabilir.
 
Üste gitSayfa: 1
Yetkililer: GENC_BOZKIRLI