Hoş geldiniz, Ziyaretçi
Lütfen Giriş yada Kayıt.    Kayıp Parola?

TARİH TEKERRÜRDEN İBARETTİR.
(1 inceleyen) (1) Ziyaretçi
Alta gitSayfa: 1
BAŞLIK: TARİH TEKERRÜRDEN İBARETTİR.
#1064
TARİH TEKERRÜRDEN İBARETTİR. 7 Yıl, 10 Ay önce Karma: 0
TARİH TEKERRÜRDEN İBARETTİR.Yıl 1856 Sadrazam Mustafa Reşit Paşa Islahat Fermanı’nı duyduğunda ‘bu ihanet’ diye bağırmış. Halbuki inayet dediği Tanzimat Fermanı’nı kendisi ilan etmişti. ‘Tanzimat Açılımı’ yapılırken ‘bu azınlıklar mutlaka başka haklarıda isteyecekler ve bu iş burada kalmayacak. Devreye batılı Hristiyan devletler girecek ve bize daha fazla taviz verdirmeye çalışacaklar’ denildiğinde kulaklarını tıkamıştı. Bu fermanların nedeni neydi? Söylemler bugünkü cümleleri andıran; eksiklerimizi giderelim ki yabancıların müdahalesine gerek kalmasın, bu düzenlemelerle azınlıklar bize bağlansın ve yabancıların müdahalelerini arzulamasınlar’dı.


Peki ne oldu? Bu açılımlar sayesinde Osmanlı İmparatorluğu’nda yaşayan azınlıklar İngiltere, Fransa ve Rusya’nın kışkırtmalarıyla baş kaldırıyor, kendi okullarını açıyor, kendi patrikhane meclislerini kuruyor, kendi adli işlemlerini yapabiliyor, kendi dillerini kullanabildiklerinden farklılaşıyor ve Osmanlı’dan kopmaya başlıyorlardı. Nitekim 1839 Tanzimat ve 1856 Islahat Fermanlarının ardından Avrupa devletlerinin özellikle Rusya’nın kışkırttığı topluluklar bağımsızlıklarını ilan etmek için harekete geçtiler. 1866’da Girit isyanı patlak verdi tam bastırıldı derken Osmanlı’nın iç işlerine kolay karışabilen Avrupa 1868’de Girit’e yeni bir statü verilmesini sağladı. Rusya tarafından oluşturulan Bulgar elitleride Bulgarları ayaklandırmayı başardı. Her başkaldıran geniş haklara sahip oldu. Yetti mi? Yetmedi. 1908’de Bulgaristan bağımsızlığını kazandı. 1912 ‘de Girit Yunanistan’a bağlandı.


Bugün ki duruma bakıldığında yaşanan olayların benzerliği hemen göze çarpıyor. Çünkü zihinler zaman değişse de varlığını korumaktadır. Hele hele Haçlı Savaşları’ndan kalma kin sona erecek gibi değildir. Bilinmektedir ki ‘açılma, açılım’ gibi yöntemler sadece bir pansuman görevi görebilir. Belki kısa vadeyi orta vadeye taşır ama sürekliliği sağlamaktan uzaktır.


Başkalarının, özellikle de Pkk ve onun siyasal uzantısının ekmeğine yağ süren zihniyetin ayrıca Türkiye’yi diğer azınlıklara mensup ülkelerle karıştırması da diğer bir handikap olarak karşımıza çıkmaktadır. Türkiye ne İspanya’dır Bask modelini uygulasın nede İngiltere’dir İRA ile yapılan mücadeleyi tatbik etsin.

Çünkü gaflet ve dalalet içinde bulunan zihniyetin Trakyalı Cemil ile Diyarbakırlı Halil’in Çanakkale’de koyun koyuna yatmasını, Antalyalı Mehmet ile Rizeli Hasan’ın Sarıkamış’ta sırt sırta donmasını, Yemen’de ekmeği bölüşüp yiyen kahramanları, 17 Ağustos depremindeki yası, milli maçlardan sonra yaşanan sevinç ve coşkuyu göz önüne almadan giriştikleri empoze etme çalışmaları bizlere nasıl bir yolda olduklarını ayan beyan göstermektedir.
Tarihi Fırsat gibi gösterilen yol haritasının mimarı olan İmralı’da yatan alçak ile Pkk’nın siyasal uzantısının bütün Kürtlerin sözcüsü gibi muhatap kabul edilmesi Aziz Türk Milleti’nin kanına dokunmaktadır. Toplumu rahatsız etmekte ve halkı galeyana getirerek istemeye istemeye taraf olmasına neden olmaktadır.


Çanakkale’de, Sakarya’da, Yemen’de ve Sarıkamış’ta düşman namusumuza, mabetlerimize ve vatanımıza el sürmesin diye omuz omuza ölüme koşan Şanlı Türk Milleti’nin evlatları olarak üzerimizde oynanan oyunun farkına varacak kimsenin kenetlenmiş birlik ve beraberliğimize el uzatmasına meydan vermeyeceğiz.

Çünkü biz horon kadar Karadeniz, zeybek kadar Ege’yiz, karşılama kadar Trakya, Halay kadar, semah kadar Doğu’nun Güneydoğu’nun ANADOLU’NUN 1000 yıldır sahibi olan Türk Milletinin evlatlarıyız.
DAYI
Tam Bozkırlı
Gönderiler: 146
graphgraph
Sitede Değil Kullanıcı bilgilerini görmek için tıklayın
Sadece Kayıtlı kullanıcılar yazı yazabilir.
 
Üste gitSayfa: 1
Yetkililer: GENC_BOZKIRLI