Hasan Kutlu - Bozkır Sevdalısı

 

İsmail Uyar - Gözlerimizi Kış Aylarında Nasıl Koruyabiliriz

Filiz Kılınçel - Bozkır Dağları

 

Bekir Cambolat - Başlıksz

 

Nihal Temel - Kitap ve Çocuk

 

BOZKIR

Hasan Gürbüz

ÖLÜM SON DEĞİLDİR 

Ölüm ölüm dediğin nedir ki gülüm ölüm bir son değildir ki

Her mevsim yaşanan hadiseler gösteriyor ki, ölüm yeni bir hayatın başlangıcıdır ve o hayata ulaşabilmek için geçirilmesi gereken bir arınma hareketidir. Diğer bir ifadeyle ağırlıklardan kurtulma faaliyetidir. Sonbaharda çürüyen, kuruyan ve kendisinde hayattan eser kalmayan kökler, dallar ve tohumlar, ilkbaharın o her yerden hayat fışkıran bayramına hazırlanır ve vakti geldiğinde yeni bir hayata kavuşurlar.

İşte birgün bizler de, o tohumlar gibi toprağa düşeceğiz. Her ne kadar bir müddet için toprağa karışsak bile, bizim de ebedî bir baharımız vardır ve gelecektir.

 

Evet, doğumla bu âleme kavuşulduğu gibi, ölümle de bir başka âleme kavuşulacaktır. Ve tohum, toprakta çürümesine rağmen oradan nasıl bir başka hayata kavuşup, gökyüzüne doğru dal budak salıyorsa, insanın cesedi de ölümle çürüyecek,fakat ölümsüz ruhuyla ebedî bir âlemde hayat bulacaktır. Yer altındaki tohum, nasıl yer üstündeki ağaç hâlini ve güneşli dünyayı idrak edemez, onu önceden düşünemez ve bilemezse, biz de bu kayıtlı ve sınırlı hâlimizle, ebedî hayatı ölümden önce anlayamayız.

İnsan için ölüm, ipek böceğinin koza içindeki krizalit dönemi gibidir. İpek böceğine, kabir gibi daracık kozasından çıktıktan sonra kelebek olacağı ve kendisine birer kanat ihsan edileceği bildirilse, böcek ona inanmakta zorluk çekecektir. İşte insan da, ebedî âlemdeki hayatını anlamak noktasında o ipek böceği kadar âcizdir. Çünkü bütün duyguları, bu dünya ölçülerine göre çalışmaktadır. Ancak içinden gelen bir ses, ona ebedî âlemlerin var olduğunu haykırır durur.

İlim adamları tarafından da doğrulanan ve bütün insanların yaradılışında var olan bu sonsuzluk arzusu, bize ebedî âlemlerin varlığını bildiren en kuvvetli bir ?psikolojik? delil olarak kabul edilmektedir. Tıpkı açlık ve susuzluk gibi… İnsanın susaması, suya işaret eder ve onun varlığını gösterir.  Bu, su ile insan arasındaki özel ve içten bir alâkadır. İnsanın âhiret âleminin varlığını iç dünyasında sezmesi âhiretin varlığına en büyük delildir. Veya en azından böyle bir âlemin olmasını ve yaratılmasını gerektirir.

En küçük bir canlıyı, bir karıncayı dahi mükemmel bir şekilde besleyen ve istediğini veren Rabbimiz, bize de bütün duygularımızla istettiği âhireti, elbette verecektir. Zaten âhireti vermek istemeseydi, onu istemek duygusunu da biz insanlara vermezdi. Bütün insanlığı tesiri altına alan ve kuşatan bu gerçeğin, boş ve kuru bir iddia olmadığı açıktır. Bu arzuyu insanın kalbine koyan kim ise, onu verecek olan da ondan başkası olmayacaktır elbette. YÜCE RABBİMİZE HAMD OLSUN BİZLERİ İNSAN SURETİNDE YARATTI

 

 

Sitede Olanlar

Şu anda 43 Bozkırlı çevrimiçi

Bozkır Sayfası

Resimler

BOZKIR KIS RESIM (3)
BOZKIR KIS RESIM (9)
BOZKIR (2)

Bozkır Mail Hizmeti

isminiz
@bozkir.com
MSN Hesabı + 5GB E-Posta Ücretsiz


Bozkır Ağı Son Aktiviteler

Bugün
Wandolin sterydy na mase cena ( http://pl.4sky.eu ) 05:14 ÖÖ
Kani www.pillole-dimagranti.site ( http://pillole-dimagranti.site/ ) pastiglie dimagranti 05:09 ÖÖ
Eger ciekawe ( http://rubsztab.etrendy.online ) 04:44 ÖÖ
Max Düşüncelerinizi burada paylaşın... 03:47 ÖÖ
Basil http://pastiglie-dimagranti.bid ( http://pastiglie-dimagranti.bid/ ) pillole dimagranti che funzionano 01:47 ÖÖ
 

Bozkır E-Posta MsnBozkır Ağına Katıl

Anketler

Bozkıra ulaşımı hangi yolla sağlıyorsunuz?
 

Bozkır Değerleri

Bozkır Tahini Bozkır Tahini Bozkır'ımızın Bölgesel ürünü olan Bozkır Tahini çok ünlü ve özeldir....
 
Zengibar Kalesi Zengibar Kalesi Bozkır'ımızın Bölgesel tarihi zenginliği olan Zengibar kalesi antik şehri....
 
Yöresel Folklor Ekibi Yöresel Folklor Ekibi Bozkır'ımızın Yöresel Kültürü olan Bozkır Ekibi sanatcılarımız....
 
Bozkır Meslek Yüksekokulu Bozkır Meslek Yüksekokulu Konya ili Selçuk Üniversitesi Rektörlüğüne bağlı olarak tarihi ilçemizde bulunan Bozkır Meslek Yükokulu Kon...